Нові будинки — це не дуже великий спальний масив у південно-східній частині Харкова. Попри назву, мікрорайон існує понад 50 років, тому він обжитий і затишний.
Тут багато зелені, хороша інфраструктура і транспортна доступність. Більша частина нерухомості — це 5 і 9-поверхівки, тому густота населення нижча, ніж в інших спальних масивах.
Ще на початку ХХ сторіччя тут була околиця Харкова. На території мікрорайону росли фруктові сади, які використовували для селекції та інших наукових досліджень.
Бульвар Юр’єва, одне з улюблених місць відпочинку жителів Нових будинків, названо на честь українського академіка В. Я. Юр’єва. Вчений багато років працював на місцевій селекційній станції.
Розбудова мікрорайону почалася наприкінці 50-х років із 5-поверхових хрущовок, а у 80-х були зведені 9 і 16-поверхові панельні будинки. Сьогодні територія продовжує розвиватися, тут з’являються новобудови й нова інфраструктура.
На Нових будинках живе багато родин, які одержали тут квартири ще за радянських часів. Ще сюди зазвичай переїжджають співробітники виробництв, оскільки звідси до заводу ім. Малишева або промислової зони поряд із ХТЗ можна дістатися менше ніж за 20 хвилин.
У цьому спальному масиві винаймають або купують житло студенти й молоді родини. Їх приваблює розвинена інфраструктура і транспорт, а також доступні ціни. Втім, молоді тут не так багато, як у районах, де є студмістечка.
Біля станцій метро, Комунального ринку, проспектів Петра Григоренка та Героїв Сталінграда майже завжди людно та шумно. Тут багато машин і зосереджена основна інфраструктура.
Але якщо відійти на кілька сотень метрів, ритм життя стане спокійним. В оточенні п’ятиповерхівок, затишних вуличок зі старими деревами та вузьких доріг не відчуваєш, що перебуваєш у місті-мільйоннику. Ця частина схожа на тиху провінцію.
Вранці в теплу пору року жителі Нових будинків зазвичай виходять на пробіжки або займаються на спортивних майданчиках біля шкіл чи на бульварах. Вдень тут гуляють мами з малюками, літні люди й підлітки. Вечорами та у вихідні мікрорайон стає людним: хтось поспішає за покупками, хтось призначає зустрічі в кафе, хтось гуляє з друзями, катається на роликах, купує квитки до кінотеатру.
Найулюбленіші зони відпочинку жителів Нових будинків — це бульвари Юр’єва й Жасминовий. Тут широкі зручні алеї, є кафе й паби, дитячі майданчики й розваги.
Жити на Нових будинках комфортно. Тут працюють супермаркети «Клас», Digma, «АТБ» та інших мереж, а також невеличкі крамниці, частина з яких збереглася ще з радянських часів. Для дітей відкриті гімназія та школи, садочки та приватні заклади. На Нових будинках досить фітнес-клубів і тренажерних залів, можна придбати путівку, зробити манікюр, відшукати аптеку поряд із будинком.
За великими покупками жителі мікрорайону їздять на Комунальний ринок, поруч із яким є багато іншої торгової інфраструктури. Також невеликі ринки працюють біля метро «Армійська» й «Палац Спорту», а на бульварах влітку відкриваються торгові намети зі свіжими овочами та фруктами.
Увечері можна відпочити в кав’ярні, пабі або невеликому ресторані, пограти в боулінг та більярд. На Нових будинках немає дорогих або пафосних закладів, усі кафе зустрічають невимушеним настроєм.
У Палаці Спорту можна подивитися концерти або змагання з волейболу, боксу, художньої гімнастики та інших видів спорту. Поруч розташовані відкритий і закритий скеледроми, а через дорогу — кінотеатр.
Бульвар Юр’єва — це широкі алеї з лавочками, спортивні та дитячі зони. Влітку тут працює мотузковий парк, а взимку — ковзанка. На Жасминовому бульварі теж є кафе, ігрові майданчики, караоке та інші розваги.
Ще на Нових будинках за адресою Садовий проїзд, 30 можна відшукати найбільший у Харкові мурал із зображенням Т. Г. Шевченка.
У межах мікрорайону немає великих клубів, театрів і музеїв. Також поруч немає вишів або середніх спеціальних навчальних закладів, за винятком медичного коледжу. У деяких частинах району бракує торгової інфраструктури. Вранці і ввечері автобуси, маршрутки та метро зазвичай перевантажені. Парк «Зустріч» міг би стати ще однією зеленою зоною для прогулянок, але він потребує реконструкції.
Будинки мікрорайону — це здебільшого хрущовки 50–60-х років, також тут багато 9-поверхових «панельок». Можна знайти 16-поверхівки та старі цегляні будинки, але їх небагато. Також на території мікрорайону розташовані кілька новобудов, однак вільних майданчиків для будівництв майже немає.