Холодна гора — історичний мікрорайон на заході Харкова з багатоповерхівками і приватним сектором. Від центру його відокремлює всього дві станції метро, тут добре розвинена інфраструктура і є велика автостанція.
Історія мікрорайону почалася в XIX столітті. В цю місцину переїжджали бідняки з Харкова через те, що в місті заборонили жити в дерев’яних будинках.
У 1912 році на Холодній горі проклали трамвайну лінію, а згодом — заасфальтували кілька доріг, звели деякі адміністративні й житлові будинки. Масова забудова панельними багатоповерхівками стартувала в 70-х роках. Тоді ж відкрили метро й почали організовувати автостанцію.
Жителі Холодної гори не відрізняються від інших масивів.
Тут поколіннями мешкають корінні харків’яни, тому на вулицях можна зустріти й дітей, і дорослих, і літніх людей.
Крім того, у мікрорайоні винаймають квартири жителі сусідніх міст і сіл, які приїхали до Харкова вчитися або працювати. Їх масив приваблює близькістю автостанції і швидким доступом до центру міста.
Поруч з автовокзалом життя завмирає тільки пізно вночі. В інший час тут багато людей, які поспішають на автобуси або метро, йдуть за покупками, зустрічаються зі знайомими або займаються іншими справами.
Але у внутрішніх дворах життя тече в ритмі спального масиву. На лавочках відпочивають бабусі, грають діти, вранці і ввечері сусіди спілкуються, займаються спортом, вигулюють собак. За багатоповерхівками розташований приватний сектор, де ще тихіше й менше людей.
Мешканці Холодної гори проводять вільний час у піцеріях, кондитерських, кав’ярнях, пабах і інших невеликих кафе. Іноді дивляться новинки в кінотеатрі Filmax або веселяться в клубі Museum.
Хоча парк «Юність», сквер і інші зелені зони потребують ремонту, жителі Холодної гори люблять ці місця. Тут не тільки гуляють, а й організують суботники. У парку на стінах колишніх атракціонів можна побачити твори художників, які брали участь в StreetArtFest.
Поруч із північно-східним кордоном мікрорайону є неофіційна пам’ятка — стадіон ДЮСШ № 8, звідси відкривається мальовнича панорама Харкова.
Коли літо стає спекотним, жителі Холодної гори користуються близькістю автостанції і їдуть із міста, щоби влаштувати пікнік на природі, засмагнути та поплавати. До найпопулярніших місць відпочинку звідси можна добратися за півгодини-годину.
Масив має гарну транспортну доступність. Майже всі вулиці лежать у 5–15 хвилинах ходьби від станції «Холодна гора», а на метро до центру можна доїхати за 10–15 хвилин. Крім того, маршрутки і тролейбуси з’єднують мікрорайон з усім Харковом. Від автостанції відправляються приміські та міжміські автобуси.
Холодна гора забезпечена торговою інфраструктурою. Супермаркети, центри, спеціалізовані магазини, секонд-хенди, банкомати та інші компанії зосереджені біля метро. Поруч працює невеликий ринок «Казка». У цій частині більш ніж достатньо піцерій, шашличних, кондитерських, мережевих ресторанів, чебуречних, фастфудів.
Серед багатоповерхівок працюють невеликі кіоски, кафе, перукарні й інші компанії. На Холодній горі є садки, кілька загальноосвітніх і спеціалізованих шкіл, гімназія, приватні заклади. Тут достатньо місць для розвитку й освіти дітей, немає проблем із приватними й державними медичними установами. Отримати професію можна в Інституті танкових військ, Коледжі харчової промисловості та ще кількох закладах.
У приватному секторі є не дуже безпечні райони, де ввечері треба гуляти обережно, а деякі дороги не мають асфальтового покриття. У мікрорайоні досить зелені, але не вистачає обладнаних зон для прогулянок і розваг.
Автостанція організована добре, але тут завжди гамірно й багато приїжджих із валізами чи об’ємними сумками. Здебільшого вони поспішають до метро, щоб дістатися до залізничного вокзалу або Центрального ринку. Через це на станції «Холодна гора» завжди багато людей і метушні, а поруч виникає стихійна торгівля і висаджують пасажирів нелегальні перевізники.
На Холодній горі є 9–16-поверхові «панельки». Вони побудовані порівняно недавно, тому тут надійні комунікації й багато поліпшених планувань. Ще в мікрорайоні є приватний сектор і кілька новобудов, можна знайти «сталінки», хрущовки, старі цегляні будинки з цікавою архітектурою та історією.